which-is-the-best-diet

 

„Duok mums 7 dienas ir mes užtikriname, kad dings visi Tavo riebalai. Tik 37 Lt!”

Tokius ir panašius pažadus mums dosniai dalija viena už kitą įmantriau ir skambiau vadinamos dietos ir jas „kuriantys“ bei parduodantys „specialistai“. Kaži, ar kas sugebėtų suskaičiuoti, kiek tų dietų šiandien egzistuoja. Manau, kalba eitų jau net ne apie šimtus… o juokingiausia tai, kad absoliučiai visos dietos iš esmės remiasi kuria nors viena iš pagrindinių (bazinių) teorijų, pvz., maisto derinimo, angliavandenių ribojimo, kalorijų skaičiavimo ir pan. Pakeičiama pora jau egzistuojančios dietos sąlygų, sumaišomos kelios dienos ar ingredientai ir, svarbiausia, sugalvojamas koks nors gerai skambantis pavadinimas, tarkim „Japoniška dieta“, nors nei su pačia Japonija nei su japonų kultūra apskritai ta dieta neturi nieko bendro. Tačiau taip gimsta dar viena tuščia viltis žmogui, kuris tiki, kad kiekviena nauja dieta – nauja galimybė pasiekti trokštamą rezultatą.

Tačiau aš ne apie tai… Su Jumis noriu pasidalinti keliais savo pastebėjimais apie dietų efektyvumą, kurie susiformavo per daugelį metų ir eksperimentų su pačia savimi. Galbūt tie pastebėjimai ir Jus privers susimąstyti ir dar kartą savęs paklausti: „Ar aš tikrai tikiu dietų efektyvumu?“.

Tik prieš tai dar noriu pabrėžti vieną labai svarbų aspektą: rašau apie trumpalaikių dietų efektyvumą, kuomet jų imasi žmogus, norintis ne būti lieknas, o  pabūti tokiu trumpą akimirką. Tai yra labai svarbu, nes jei Jūsų tikslas – vieno vakaro triumfas, tuomet efektyvi bus bet kuri dieta!
Na, ir dar priminsiu, jog tai, ką skaitote, yra ne vadovėlių, teorijų,  trečiųjų asmenų ar google‘o informacijos kratinys, o mano pačios asmeninė nuomonė, kurią susidariau per daugelį metų praktikos, savarankiškų studijų bei darbo su pačia savimi.

  1. Dietos neefektyvios ir tai liudija jų pačių daugėjimas. Įjunkime logiką. Juk jei egzistuotų nors viena išties efektyvi dieta, kurios dėka nukristų ir nebesugrįžtų nepageidaujamas svoris, kitų dietų kurti paprasčiausiai nebereikėtų.
    Žmogus, norintis numesti svorio, puola laikytis naujai atrastos ar draugo rekomenduotos dietos, atsikankina tam tikrą laiką, numeta kažkiek svorio, o pasibaigus dietos (arba kantrybės) laikui grįžta prie įprastos mitybos (arba tiesiog neria stačia galva atgal į ją) ir susigrąžina buvusį svorį, dar ir su kaupu.
    Ir kas tada? Tuomet iš nevilties žmogus puola ieškoti naujos, efektyvesnės dietos ir taip įsisuka į nesibaigiantį užburtą ratą…
    Esu tikra, kad savo artimųjų, pažįstamų rate esate stebėję ne vieną tokį pavyzdį ir tai tik įrodo, kad dietos yra neefektyvios ir norimų rezultatų pasiekti bei juos išlaikyti ilgą laiką, deja, nepadeda.
  1. Dietos neefektyvios, nes jos žmogui padaro „meškos paslaugą“, apie kurią daugelis besilaikančiųjų nė nenutuokia. Vienaip ar kitaip, visos dietos sumažina per dieną suvartojamų kalorijų skaičių, dažnai netgi drąstiškai (kuo daugiau svorio per kuo trumpesnį laiką Jums žada atimti dieta, tuo drastiškesnį dienos kalorijų skaičių ji siūlo). Žmogaus organizmas iškart reaguoja į tai ir lėtina medžiagų apykaitą, nes gauna signalą, kad „nuo dabar teks palaikyti gyvybinius kūno procesus tik su tiek energijos per dieną“. Taigi organizmas lėtina medžiagų apykaitą tam, kad jam užtektų „kuro“ savo funkcijoms palaikyti. Kai tai vyksta trumpą laiką (pvz., iškrovos dienų metu), nieko blogo neįvyksta, bet kuo ilgiau organizmas gaus sumažintą energijos kiekį, tuo mažiau ilgainiui jam jos ir reikės.
    Taigi kas nutinka, kai lieknėjantis metą dietą ir grįžta prie buvusios mitybos? Ogi jo organizmui to didesnio kiekio kalorijų jau nebereikia ir viską, ką gauna virš to, jis sėkmingai sukaupia riebaliukų pavidalu. Štai kodėl praktiškai visi, kurie pasilaikę dietos grįžta prie ankstesnės mitybos, susigrąžina ir buvusį svorį. Tiesa, paprastai dar ir papildomus 10 procentų!
  1. Trečia, ir ko gero pati didžiausia dietų blogybė yra ta, jog jos siūlo mitybos programą konkrečiam trumpam laikotarpiui. Tarkime, kad randate sau įveikiamą dietą, kuri žada, jog  numesite X kg per tam tikrą laikotarpį. Jūs nusiteikiate, atlaikote visą tą sunkų laikotarpį, staiga atsisakę visko, prie ko buvote pripratę visą gyvenimą, pasiekiate net ir tą trokštamą rezultatą, t.y. numetate tuos žadėtus kilogramus. O kas tada?!..

no-more-dietsPsichologiškai (o ir fiziškai) išsekę nuo staiga iš esmės kitokios mitybos ir apribojimų, paprastai žmonės grįžta prie senos mitybos, nes, pirmiausiai, būna pervargę, persitempę ir žvėriškai alkani, o antra, žmonėms nepakanka žinių, kurių būtinai reikia tam, kad pavyktų išlaikyti naują svorį. Prisiminkite, jog kuo daugiau riebaliukų atsikratote, tuo labiau organizmas kovoja dėl kiekvieno Jūsų kąsnio, taigi ir mesti svorį toliau, o ir jį palaikyti darosi vis sunkiau.

Tiesa, yra dvi išimtys, kuomet dieta gali būti efektyvi:

  • Jei Jums reikia pasiekti norimą rezultatą greitai ir tik tam tikram momentui (pvz., vestuvėms, išleistuvėms ir pan.). Tokiu atveju „jo-jo“ efektas neišvengiamas;
  • Jei jos laikysitės visą likusį gyvenimą. Tačiau tai yra ekstremalu tiek Jūsų valios, tiek sveikatos požiūriu.

Apibendrinant, dietos neefektyvios, nes jos nurodo mitybos planą tik konkrečiam trumpam laikotarpiui, tam tikram rezultatui pasiekti, o rezultatų palaikymas paliekamas Jūsų pačių saviveiklai. Būtent todėl trumpalaikės dietos paprastai baigiasi „jo-jo“ efektu, dar didesniu nusivylimu savimi ir paskatomis ieškoti dar „efektyvesnių“ ir radikalesnių dietų.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Straipsnis
Average rating:  
 0 reviews